Вівторок, 12 червня 2018 17:05

В УДПУ відбулась всеукраїнська конференція, присвячена 250-річчю Коліївщини

9 червня в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини відбувся масштабний науковий захід - Всеукраїнська конференція «Коліївщина 1768-1769 років. Козацько-гайдамацьке повстання на Правобережній Україні: історичні реалії та національна пам'ять». Дату проведення заходу було обрано не випадково: саме цього дня чверть тисячоліття тому повстанці розпочали облогу Умані - міста-фортеці, яке було захоплене гайдамаками вже наступного дня. Події національно-визвольного повстання під проводом Максима Залізняка та Івана Гонти, незважаючи на поразку, ввійшли у вітчизняну історію як героїчна сторінка боротьби українського народу за свободу.

У роботі конференції взяли участь науковці Інституту історії України НАН України, професорсько-викладацький склад Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини та студенти історичного факультету, представники органів державної влади, громадських організацій, наукових та культурно-просвітницьких установ різного рівня, вчителі та викладачі закладів освіти, учасники антитерористичної операції на Сході України, волонтери та інші поважні гості.

Урочистості розпочалися із покладання корзини з квітами до пам’ятника Гонті та Залізняку. Із привітальними промовами виступили декан історичного факультету, професор Анатолій Карасевич та доктор історичних наук, головний науковий співробітник Інституту історії України НАН України Тарас Чухліб. Біля пам’ятного знака ватажкам Коліївщини учасники заходу спільно виконали Гімн України.

Пленарне засідання конференції відкрила проректор з наукової роботи і міжнародного співробітництва УДПУ, кандидат історичних наук, професор Владилена Сокирська. До вітальних слів долучилася також заступник міського голови Юлія Малішевська.

Роботу пленарного засідання продовжили змістовні фахові доповіді Тараса Чухліба, доктора історичних наук, головного наукового співробітника Інституту історії України НАН України, директора Інституту козацтва імені Степана Бандери; Ігоря Кривошеї, кандидата історичних наук, професора кафедри всесвітньої історії та методик викладання УДПУ імені Павла Тичини, ученого секретаря Державного історико-архітектурного заповідника «Стара Умань»; Олени Дзюби та Івана Синяка, кандидатів історичних наук, старших наукових співробітників Інституту історії України НАН України; Євгена Луняка, доктора історичних наук, професора Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя; Ірини Кривошеї, доктора історичних наук, професора кафедри всесвітньої історії та методик викладання УДПУ імені Павла Тичини; Тетяни Кузнець, доктора історичних наук, професора, завідувача кафедри Історії України УДПУ імені Павла Тичини; Євгена Букета, члена правління Національної Спілки краєзнавців України, журналіста та громадського діяча. Учасники засідання долучилися до активного обговорення актуальних питань історичного минулого нашої держави.

Загалом під час пленарного та двох секційних засідань думками поділилося майже півсотні науковців-дослідників різних структур. На основі опрацьованих архівних джерел історики висвітлили новітнє бачення тих полум’яних подій і героїки українського народу у боротьбі за державність, як територіальну, так і релігійну; дали подіям Коліївщини об’єктивну і науково вивірену оцінку.

Роботу всеукраїнської конференції супроводжувала виставка наукової літератури і фахових видань, присвячених гайдамацькому руху та подіям 1768-1769 років на Правобережній Україні.

Організаторами конференції виступили Інститут історії України НАН України, УДПУ імені Павла Тичини, ЧНУ імені Богдана Хмельницького, Уманська міська рада, Державний історико-архітектурний заповідник «Стара Умань».

Прес-центр УДПУ

.4 (13) (1).jpg