Коротка історична довідка

Територія самої Умані та Уманського і сусідніх районів була заселена в дуже далекі часи. Археологічні  розвідки довели, що понад п’ять тисяч років тому тут були розташовані поселення трипільської культури, в деяких із них жило не менше тридцяти тисяч мешканців. У межах міста теж є залишки двох поселень цієї давньої цивілізації, а також і інших культур аж до ХІ століття нашої ери.

Місто Умань починає свою історію з давніх часів. Назва міста очевидно походить від назви річки Уми, яка вперше згадується в Супрасльському літописі в 1497 році. Перша письменна згадка про Умань, як місто, датується 1616 роком. У ХVІІ столітті місто стало форпостом у боротьбі з татарами.

nashe misto1

Уманська фортеця, відтворено в Уманському краєзнавчому музеї


 
У 1609 році, за королівським привілеєм, територія довкола сучасного міста була пожалувана у вотчинне володіння брацлавському, вінницькому, кам'янецькому старості, генералу земель подільських Валентію Александру Калиновському. Перша згадка про «містечко Гумань» датована серпнем 1616 року. Заснування Калиновським замку значно посприяло швидкій колонізації довколишнього краю; починаються роботи по спорудженню оборонних укріплень. В Умані побудована неприступна фортеця із ровами і валами. Археологічні дослідження визначили і розміри фортеці, що була розташована в районі колгоспного ринку.

У 1629 році в Умані кількість податкового населення становило 1064 «димів». Містечко належало до Брацлавського воєводства. Після загибелі Валентія Александра Калиновського під Цецорою, Умань перейшла до його сина  Марціна Калиновського.

У 1648 році на початку національно-визвольної війни українського народу проти шляхетської Польщі,  було створено Уманський козацький полк, адміністративну та військову одиницю, яка охоплювала частину нинішніх Черкаської, Кіровоградської та Вінницької областей.

У 1670 – 1674 роках Умань була резиденцією правобережного гетьмана Михайла Ханенка, тобто тимчасовою столицею Правобережної України.

nashe misto2У 1674 році місто було повністю зруйноване, населення знищено (на той час в місті мешкало близько 20 тисяч чоловік).

У 1726 р. Уманщина стає володінням Франциска Сілезія Потоцького. Щоб залучити сюди більше людей, новосельцям давали привілеї. І знову завирувало життя. Умань у 1761р. знову перетворили в неприступну фортецю. Найміцнішим укріпленням-фортецею було Старе місто, з якого було два виходи: “Брама новоміська” в Нове місто, яке теж було укріплене, і “Раківська брама”.

З 1760 року (за новими даними – 1663 р.) в Умані було запроваджено магдебурзьке право. В цей час Умань стає культурно-просвітительським містом.

В 1764р. Потоцький заснував тут католицький монастир і католицьку духовну базиліанську школу на 400 учнів. Цей період відображений двома пам’ятками архітектури - Базиліанським монастирем та міською ратушею.

Неможливо обійти увагою повстання 1768 року, що має назву “Коліївщина”. Свого апогею це повстання набуло саме в Умані.

“Коліївщина” була останнім вибухом народного гніву. Населення Уманщини після повстання значно зменшилось, так в Умані у 1797р. було 1354 жителі.

У 1795 році в Умань на постійне проживання переїхав власник міста - Щенсний Потоцький.

У 1796 році був закладений шедевр садово-паркового мистецтва – парк “Софіївка”. Відкрито парк 1800 року.

У 1839 році Умань стала центром військових поселень, містом військової адміністрації, чиновників, купців і попів.

В цей час почалась розбудова аристократичної частини міста, яка була добре впорядкована, з забрукованими вулицями, кам’яними будинками.

Умань другої половини ХІХ і початку ХХ століття мала виразний характер дворянсько-купецького міста. Цегляні будинки, бруківка на вулицях, гасові ліхтарі. У 1859 році в м.Умань з м.Одеси було переведене Головне училище садівництва. З наведеної статистичної довідки “Умань 1900” видно, що це культурно-просвітительське місто.

Важливим історичним моментом є розвиток хасидизму.

Рабин Нахман із Бреслава - правнук засновника хасидизму Цадика Бешта - останні роки життя працював в м.Умані, де і помер у 1810 році.

Цадик Нахман був одним з найбільш впливових лідерів хасидизму і значно розвинув цей релігійний і духовний рух. Поховали по його заповіту на старовинному єврейському цвинтарі, де поховані жертви трагедії 1768 року. Він заповів своїм послідовникам, що, помолившись на його могилі, вони отримають духовне очищення і досконалість

Умань в 1900 році: населення – 29895 осіб, чоловіків – 14694 осіб, жінок – 15201 осіб; православних – 7235, католиків – 1028, лютеран – 39, магометан – 18, капимів – 5, розкольників – 10, євреїв – 21560.

nashe misto3Місто володіє 1487 десятинами 1427 саженями землі. Із них 76д. 2390 саж. - під шляхами.,

4д. 1900 саж., - під ріками, озерами і ставками.,  14д. 899 саж., - під чагарниками та заростями., 819д. 1567 саж., - під вигонами, випа-сами, площами. Місто зай-має простір в 15 кв. верст.

У місті нараховувалося  2737 будинків, із них кам’я-них - 279, дерев’яних – 2458, не житлових – 1106. Серед  учбових  закладів чоловіча гімназія, училище земле-робства та садівництва,

духовне училище, міські двохкласні чоловіче і жіноче училища, пансіон  Левицької.  4 церковно-приходських школи, 4 єврейських приватних училища,  2 соборні церкви, 2 приходські церкви, 1 римо-католицький костел, 13 єврейських молитовних будинків,  3 єврейські синагоги.

Театрів - 1, бібліотек для читання – 7, клубів - 2,  лікарень - 2:  міська і  приватна, богоділень - 1 , готелів – 6, трактирів – 2, винних погребів – 7, постоялих дворів – 20, ресторанів – 2, пивних лавок – 5.

Після закінчення громадянської війни  місто розвивалось як промисловий центр. Будуються нові промислові підприємства: будівельних матеріалів, легкої, харчової, текстильної промисловості. Відкриваються нові учбові та лікувальні заклади. Проведені значні роботи по благоустрою міста.

Під час Великої Вітчизняної війни окупанти спалили в місті близько п’ятисот кращих будинків, зруйнували п’ять великих корпусів сільськогосподарського інституту, більшість шкільних будинків і медичних закладів, будинки пошти, телеграфу і телефонної станції, знищили міську бібліотеку, пограбували краєзнавчий музей і чудовий субтропічний сад-оранжерею в парку “Софіївка”, в самому ж парку вирубали багато вікових дерев, влаштували своє кладовище.

Нині Умань є  містом обласного значення  і центром Уманського адміністративного району Черкаської області і відіграє роль міжрайонного центру західної частини області.

Умань - екологічно чисте місто з прекрасними кліматичними умовами і родючою землею.  Наявність сировинної бази обумовлює швидкий і багатогалузевий розвиток переробної та харчової промисловості.

 Географічне положення міста, економічні, трудові ресурси, освітній та науковий потенціал - це гарні передумови для його успішного розвитку. В місті активно формується потужний бізнес, працює промисловий комплекс, досить широко розвинена мережа соціального захисту населення, цілеспрямовано та успішно здійснюється гуманітарна політика.

Умань має зв’язки з містами побратимами з інших держав: Девіс (США, Каліфорнія),   Ромійї-сюр-Сен (Франція), Мілфорд - Хейвон (Великобританія), Гнєзно, Ланьцут, Курник (Польща),  Хаапсалу (Естонія), Ашкелон (Ізраїль) та Радвілішкіс (Литва) і активно підтримує з ними стосунки в різних галузях.

 

Площа міста 4787,0 га.
День міста - перша субота жовтня.