П'ятниця, 22 грудня 2023 15:48

24 грудня – День працівників архівних установ 30-річчя ухвали галузевого Закону «Про Національний архівний фонд і архівні установи»

День працівників архівних установ – професійне свято, відзначається щороку 24 грудня. У цей день в 1993 році Верховна Рада ухвалила галузевий Закон «Про Національний архівний фонд і архівні установи». Уперше на законодавчому рівні було визначено правові засади функціонування системи архівних установ та запроваджено нову цілісну категорію культури і права – Національний архівний фонд (НАФ). Свято встановлено Указом Президента від 30 жовтня – 1998 № 1200/98 «Про День працівників архівних установ».

Щиро вітаю усіх причетних до архівної справи!

Розвиток архівної справи на Уманщині тісно пов'язаний з історією регіону й великою мірою зумовлюється суспільними та політичними подіями, що відбувалися на території України.

В Умані архівна робота розпочалася з 1920 року. Тоді місцевий соціально-історичний музей розпочав збір фондів дореволюційних установ, завдяки чому було врятовано від загибелі фонди земської управи, духовної школи та деякі «родинні архіви». Ці документи були передано до архіву зі створенням в Умані окружного архіву та виділенням приміщення під архівосховище.

У 1926 році до Уманського і Шевченківського (Черкаського) окрархівів надійшло 224 архівних фонди. У 1927 році у цих же окрархівах налічувалось вже 327 фондів.

У 1930 році на Черкащині було створено Уманський місцевий архів, філіал Уманського місцевого архіву розташовувався у Тульчині (нині Вінницька область), а у 1932 році на його базі було створено – державний історічний архів.

На 1 січня 1939 року в Уманському державному історичному архіві зберігалося 1993 фонди, 181702 справи.

Уманський державний історичний архів знаходився в центрі міста в кам’яній, спеціально пристосованій будівлі між комунальним готелем  і промартіллю «Швейтруд», площею 5000 кв. м., з 1939 року в архіві було встановлено цілодобовий пост міліції та забезпечено протипожежними засобами (пожежна машина (насос), гідропульт і 14 вогнегасників).

Під час бомбардування ворожою авіацією міста Умані в липні 1941 року запалювальна бомба влучила в приміщення готелю, яке знаходилося поруч із приміщенням філіалу. Вогонь перекинувся на приміщення архіву і воно згоріло з усіма його документами і майном.

В Уманському міському державному архіві на зберіганні знаходились 103 фонди за 1916-1936 роки. Під час окупації міста в 1942-1943 роках Уманський міський державний архів був повністю знищений.

Уманський міський державний архів поновив свою роботу в березні 1944 року.

Важливі зміни в мережі архівних установ на Черкащині спричинило створення 7 січня 1954 року Черкаської області з центром в місті Черкаси.

Сучасний етап розвитку архівної справи в місті Умані розпочався в 1991 році. В основі нормативної бази діяльності архіву – Закон України від 24 грудня 1993 року «Про національний архівний фонд України і архівні установи».

Станом на 01 січня 2024 року в архівному відділі Уманської міської ради зберігається 106 архівних фондів, 29510 архівних справ (документів) з 1944 по 2022 рік.

Документи зберігаються в пристосованих архівосховищах, площа якіх становить 262 м2 .

Напередодні 30-річчя ухвали Закону «Про Національний архівний фонд і архівні установи» до архівного відділу Уманської міської ради завітали учні 6-А класу Уманського ліцею № 3 Уманської міської ради.

Дітям розповіли про історію розвитку архівної справи на Уманщині, провели екскурсію та цікавий квест.

IMG 7452 COLLAGE

IMG 7479 COLLAGE